Українці в Польщі: потрібні і будуть потрібні | Робота у Польщі

Українці в Польщі: потрібні і будуть потрібні

У Польщі – 2 млн українців. Органи місцевого самоврядування намагаються всіляко спростити їхнє життя в країні.

Із перспективи польської економіки ключовим викликом майбутнього є приваблення іноземців і закріплення їх на польському ринку праці. Так вважає Анджей Кубісяк, директор аналітичної компанії «Work Service».

«Ми спостерігаємо різкий зріст кількості дозволів на роботу. У 2014 р. любуський воєвода видав 1651 таке рішення, у 2015 р. – 2662, а у 2017 р. – 6660», – перерахував Вальдемар Гредка, директор канцелярії любуського воєводи.

У 2017 р. Польща видала 1,16 млн віз. 95 % від усіх іноземців, що працюють у Польщі, – це українці. У 2017 р. роботодавці зареєстрували 1,7 млн декларацій про намір працевлаштування українців. Їх кількість, порівняно із 2016 р., збільшилася на понад третину. За даними агенції працевлаштування «Work Garant», неофіційна кількість українців, що працюють у Польщі, сягає двох мільйонів.

«Ще у 2016 р. у нас було створено відділ працевлаштування іноземців, метою якого є співпраця з працедавцями, що планують найняти іноземців, а також підтримка іноземців у пошуку роботи», – сказав Лукаш Івашкевич із Гданської служби працевлаштування.

Працівники його установи підтримують підприємців у швидкій реєстрації заяв про доручення роботи іноземцеві, а також займаються організацією конференцій та панельних дискусій для підприємців. На них обговорюють, зокрема, останні зміни в записах щодо працевлаштування іноземців, а також легалізацію перебування іноземців, із особливим врахуванням осіб, що є громадянами країн з-поза ЄС, зокрема України, Росії, Білорусі.
«У відділі працевлаштування іноземців працюють російсько- та україномовні працівники, які перекладають пропозиції роботи від роботодавців. Також іноземці отримують підтримку. Вона включає, в основному, переклад документів, підготовку до зустрічей із роботодавцями, інформування про умови життя та роботи в Гданську», – зазначив експерт.

Гданська служба зайнятості співпрацює з організацією «Роботодавці Помор’я», найбільшим таким об’єднанням у Північній Польщі. «Разом із цією організацією та групою «Прогрес» ми відкрили у Львові Гданське інформаційне бюро, де мешканці міста можуть ознайомитися з інформацією про Тримісто та місцевий ринок праці. Для львів’ян ми проводили інформаційну зустріч, на якій представили зміни щодо легалізації перебування та роботи в Польщі. Ми налагодили партнерські стосунки з місцевою службою зайнятості», – наголосив Івашкевич. (…)
У Любліні воєводська служба зайнятості також займається інформаційною діяльністю, спрямованою на підтримку роботодавців, зацікавлених працевлаштуванням іноземців.

«Ми організували панельну дискусію, присвячену працевлаштуванню іноземців за участю представників Міністерства родини, праці та соціальної політики, управління громадянства та іноземців Люблінської воєводської адміністрації, Надбужанського відділення Прикордонної служби, повітових служб зайнятості та представника «Business Centre Club», – сказала Беата Гурка, прес-секретар маршалка Люблінського воєводства.

Філії Люблінського воєводського центру зайнятості організували цикл конференцій для місцевих підприємців, присвячених зміні положень щодо працевлаштування іноземців.
«Ми розповсюджуємо листівки для роботодавців «Як найняти іноземця – основні положення з 1.01.2018» та для осіб, що шукають роботу «Робота в Польщі – інформація для іноземців», – розповіла чиновниця.

Повітова служба зайнятості в Каліші пропонує українцям навчання в рамках Національного фонду курсів із метою підвищення кваліфікацій. «Служба зайнятості допомагає налагодити контакти між надійними фірмами, що займаються посередництвом у пошуку роботи в Польщі для громадян України, та місцевими роботодавцями, які хочуть найняти іноземців», – зазначила Ельжбєта Змарзла з ратуші.

В офісі державної служби зайнятості в Каліші громадяни України можуть одержати інформацію про права працівників у Польщі.
МУНІЦИПАЛІТЕТИ ЯК ПОСЕРЕДНИКИ

«У нас є відділ обслуговування іноземців у центрі обслуговування мешканців, де працює громадянин України, щоб якомога краще допомагати найбільшій групі іноземців у нашому місті», – розповіла Йоанна Бобовська із люблінського муніципалітету. Вона нагадала, що Люблін входить до групи Міжкультурних міст Ради Європи та Групи з питань міграції та інтеграції Союзу польських метрополій. В обох цих об’єднаннях місто працює над адаптацією публічних послуг до потреб іноземців, не тільки з України.

«Працівники управління стратегії та обслуговування інвесторів підтримують закордонних студентів, зокрема громадян України, що навчаються у Любліні, а також випускників люблінських вишів, що виходять на місцевий ринок працевлаштування. Ми допомагаємо по-різному: організовуємо практику, стажування, волонтаріати в люблінських фірмах, підприємствах та установах. Практика та стажування тривають від трьох до шести місяців, що дозволяє роботодавцями оцінити кваліфікації працівників», – зауважила чиновниця.

Вона нагадала, що в рамках проекту «Study in Lublin» місто співпрацює з усіма закордонними студентами, знає їхні мовні кваліфікації, що дуже допомагає, коли місцевий інвестор просить підтримки в пошуку працівників із визначеними мовними кваліфікаціями. Найчастіше в таких ситуаціях ідеться про громадян України.

У Ряшеві немає спеціальних пропозицій для фірм, що наймають іноземців. «Нещодавно за поданням мера міська рада ухвалила рішення про безкоштовний проїзд закордонних студентів засобами громадського транспорту. На жаль, після протестів організацій «Młodzież Wszechpolska» та депутатів «Права і справедливості» постанову анулювали», – розповів Мацей Хлодницький, прес-секретар мера Ряшева.

Директор Кубісяк із «Work Service» вважає, що досі найбільшою проблемою працівників є тривалі процедури, але варто належно оцінити зміни, впроваджені за останні місяці. «Те, що багато формальних справ можна вирішити в електронному режимі, дозволило збільшити ефективність системи», – пояснив експерт. Він підкреслив, що з перспективи польської економіки ключовим викликом на майбутнє буде не лише приваблення іноземців, але й заохочення їх лишитися на ринку працевлаштування в Польщі.

Джерело: Rzeczpospolita