Блог

Карантин у Польщі продовжено до 25.04.2021

І знову карантин продовжено! Обмеження діятимуть до 25.04.

Нещодавно було опубліковано інформацію про карантинне становище в Польщі і продовжено більшість обмежень до 25 квітня.

Було вирішено зберегти існуючі обмеження. Щоденно проводяться пильні стеження за надходженням інформації про кількість заражених, смертей, зайнятих ліжок та використовуваних вентиляторів.

75,71 відсотка зайняті спальні місця, 78,94% використаних респіраторів – це цифри, які вказують на все ще високу завантаженість лікарень, незважаючи на зменшення кількості нових випадків. Ситуація все ще дуже складна, тому обмеження зберігаються ще на тиждень. Виняток становлять готелі – тут обмеження діятимуть до 3 травня включно.

19 квітня ми відкриваються ясла та садочки для всіх дітей. Також дозволено дітям та підліткам брати участь у спортивних змаганнях, що проводяться відповідною польською спортивною асоціацією. З наступного понеділка також можна буде займатися спортом у відкритих спортивних спорудах – обмеження до 25 осіб.

Read more

Які можуть бути причини депортації з Польщі та що робити в разі її отримання?

Дуже часто плутають поняття депортації та заборони на в’їзд.
Депортація – рішення Воєводи / Варта граничного про видворення іноземця з країни.
Заборона на в’їзд – неможливість перетину кордону Шенгенської зони, навіть якщо у вас є підстави для цього (віза, безвіз і т.п.).
Разом із цим заборона на в’їзд може стати наслідком депортації та навпаки.

Які існують причини депортації з Польщі?

1. Незаконне перебування в країні. Сюди входить і перевищення терміну перебування в РП. Одна з найбільш поширених причин депортації.
2. Нелегальне працевлаштування або підприємницька діяльність.
3. Перебування в списках SIS. Наявність в цих переліках і є забороною на в’їзд. Отже, заборона може з’явитися до депортації, а може стати її причиною.
4. Недостатність коштів.
5. Незаконний перетин кордону. Якщо цей факт виявлено під час перебування іноземця в Польщі, його можуть депортувати.
6. Несплата податків. Серйозне звинувачення, яке може привести не тільки до видворення, але і до реального тюремного терміну.
7. Після ув’язнення. Якщо особа відбувала його в РП, то після цього іноземець буде повернений в свою країну.
8. Для відбування покарання. Якщо іноземець засуджений за кримінальною статтею, але прийнято рішення про відбування терміну на батьківщині або в третій країні.
9. Несвоєчасний виїзд за рішенням. На відміну від простроченого терміну перебування, маються на увазі рішення про відмову в отриманні ВНП або його анулювання тощо.
10. Порушення безпека. Громадської, національної тощо.

Покарання на період від 0,5 до 3 років накладаються за такі правопорушення:

 • віза, паспорт або інший документ-підстава для перебування в РП недійсний;
 • перевищення терміну перебування;
 • відсутні фінансові можливості перебування;
 • порушення режиму малого прикордонного руху;
 • мета перебування не відповідає заявленій і не скоригована належним чином;
 • несвоєчасний виїзд з країни після відмови від ВНП тощо.

Підставою для заборони на термін 1 – 3 років можуть слугувати:

 • нелегальне працевлаштування та здійснення трудової діяльності;
 • незаконна підприємницька діяльність.

Заборонити в’їзд на 3 –5 років можуть з причин:

 • наявність в SIS;
 • видворення з метою відбування покарання в іншій країні;
 • загроза безпеці.

Що означають відмітки у паспорті?

У закордонному паспорті ставляться спеціальні коди – штампи. За ним вартові орієнтуються в причинах порушення. Не всі позначки вказують на депортацію або тимчасову заборону в’їзду. Штампи «E», «G» інформують тільки про труднощі при перетині кордону. Якщо проблема буде усунута – в’їзд дозволяють. Інші відмітки (наприклад, H, F, D, B) є достатньою підставою для заборони або депортації. Штамп «I» – вкрай небажаний і є приводом для інтересу поліції та інших служб.

Існує 9 варіантів відміток:

 • A – відсутні документи або підстави для в’їзду;
 • B – підроблене закордонне посвідчення;
 • C, D – віза, посвідка на проживання визнані недійсними, підробленими;
 • E – в’їзд не обґрунтований;
 • F – термін перебування на території Польщі вичерпаний;
 • G – немає коштів для поїздки;
 • H – особа перебуває в базі заборонених осіб SIS;
 • I – громадянин становить небезпеку.

Що робити у разі отримання депортації або заборони на в’їзд?

Є декілька шляхів розв’язку цієї проблеми: рішення про депортацію може бути оскаржене, термін заборони на в’їзд може бути скасований або знижений. Варто пам’ятати, що апеляція депортації і оспорювання терміну заборони на в’їзд – неоднакові процедури. Для них передбачено різний юридичний підхід.

Юридично, депортація автоматично означає неможливість в’їхати в країну. Заборона на проїзд до Польщі поширюється на всі країни-учасники ЄС. Не варто сподіватися, що прибувши додому можна поїхати в іншу державу. Якщо депортація застала українця на виїзді з Польщі, то рішення оскаржувати нераціонально. Більш розумно – подати апеляцію відразу на заборону в’їзду, який є наслідком видворення. Оскаржити рішення можна в тому випадку, якщо іноземець ще фізично знаходиться в країні.

Порядок виконання депортації:

1. Складання заяви про перегляд рішення. Зразок і бланк надасть Воєводський Ужонд, який виставив депортацію. У ситуації, коли людина перебуває в розподільній установі, документ надасть адміністрація.

2. Подача апеляції. Справу розглядає Управління по іноземцям. Віддавати документ на перегляд потрібно Воєводі.

3. Розгляд справи. До прийняття рішення термін видворення подовжується. При позитивному результаті розгляду з іноземця знімають всі обмеження. Людина може спокійно продовжувати перебувати в Польщі, перетинати кордон. Підтвердження депортації означає одне – покинути країну потрібно в обумовлений термін.

Анулювання заборони на в’їзд, зменшення терміну. Подача апеляції щодо заборони має важливу умову – іноземцю необхідно виконати рішення і залишити Польщу. Якщо українець не виїхав в зазначений час за межі країни, справу переглядати не стануть. Щоб анулювати заборону, слід виконати дії в такій послідовності:

1. Знайти представника в Польщі, який в майбутньому отримає рішення. Між особами складається довіреність. Вимог до представника немає, ним може виступати будь-яка людина, включаючи юриста. Складання довіреності коштує 17 злотих. Послуги адвоката – дорожче.

2. Оплатити державний збір за розгляд рішення. Вартість – 10 злотих.

3. Оформити клопотання. На цьому етапі важливо грамотно заповнити документ. Таку процедуру краще довірити досвідченому фахівцеві.

4. Подати документи на перегляд справи.

5. Отримати на вказану адресу рішення.

Апелювати заборону потрібно під керівництвом юриста. В іншому випадку процедура стане проблематичною. Адвокат повинен бути присутнім на кожному етапі, особливо при заповненні клопотання. Юридичну допомогу можна отримати на території України.

Існує ряд умов, коли заборона на в’їзд не може бути скасована. Відповідно, подавати клопотання в цих випадках немає сенсу:

 • Загроза всім видам безпеки.
 • Не оплачені витрати на депортацію порушника.
 • Якщо найближчі два роки вже відбувалося скасування заборони на в’їзд.
 • Половина встановленого терміну заборони ще не пройшла.

Звичайно, до депортації та заборони на в’їзд краще не доводити. Але якщо це трапилося, впадати у відчай не варто. Як ви побачили, способи виправлення ситуації існують.

Read more

Нові правила в’їзду до Польщі з 30.03.2021

З 30 березня усі, хто подорожує до Польщі з країн, що не входять до зони Шенген, знову будуть змушені проходити 10-денний карантин. Досі від цього обов’язку звільнялись особи, які за 48 годин до перетину кордону отримали негативний результат ПЛР-тесту або швидкого тесту на антиген.

Однак починаючи з сьогоднішнього дня наявність негативного результату тесту на коронавірус, зробленого в Україні, не звільнятиме наших громадян від карантину. Звільнення від карантину можливе у разі отримання негативного результату тесту, зробленого у Польщі.

Як пояснив віцеміністр інфраструктури Польщі Мартін Горала, мандрівники, які прибувають до Польщі з Шенгенської зони, також будуть зобов’язані проходити карантин. Однак, вони можуть виконати тест на коронавірус за 48 годин до подорожі і уникнути самоізоляції у випадку, якщо його результат буде негативним.

Тим часом, мандрівники, які прибувають з України, будуть змушені одразу відправлятись на карантин. Якщо після прибуття вони захочуть пройти тест в одній з лабораторій на території Польщі, і отримають негативний результат, самоізоляцію можна буде завершити.

Особи, які в’їжджатимуть до Польщі з Шенгенської зони:

 • зобов’язані мати негативний результат тесту на COVID-19, зробленого не пізніше, ніж за 48 год. до перетину кордону;
 • вид тесту – PCR або антиген-тест;
 • обов’язок стосується осіб, які подорожують пішо, індивідуальним або пасажирським транспортом;
 • у разі відсутності негативного результату тесту на COVID-19, особи скеровуватимуться на карантин.

  Речник польського уряду Пйотр Мюллер зазначив, що існуватимуть винятки для водіїв-далекобійників або осіб, які навчаються в Польщі, щоб уникнути відбування карантину після приїзду з-за кордону. Однак він не уточнив, чи ці винятки й надалі стосуватимуться всіх приїжджих, чи тільки тих, хто прибуватиме до Польщі з країн Шенгенської зони.
Read more

Національний локдаун у польщі з 20.03.2021

Ну що ж, знову невтішні новини. Локдаун запроваджуть по всій Польщі, починаючи з суботи 20.03.2021. Як планується, обмеження будуть діяти до 9 квітня.

З 20 березня у Польщі не працюватимуть: готелі; кінотеатри, театри, концертні зали, опери, музеї та художні галереї; гірськолижні траси; торгові центри (водночас працюватимуть продуктові магазини, аптеки, магазини преси, книжкові магазини, зоомагазини та магазини побутових товарів). Також не працюватимуть тренажерні зали та басейни. Ресторани та бари зможуть продавати їжу тільки з собою. Усі заклади освіти переведуть на віддалену форму навчання.

Водночас церкви повністю не закриватимуть. У них діятимуть обмеження не більше однієї людини на 15 квадратних метрів.

Міністр охорони здоров’я країни Адам Недзельський наголосив, що нині у Польщі причиною 52% випадків коронавірусної хвороби є саме «британський» штам вірусу. Зазначимо, вчені з’ясували, що він не тільки швидше поширюється, але і є більш летальним.

Недзєльський не виключив, що, якщо ситуація погіршиться, обмеження будуть посилені до Великодня. Він закликав роботодавців по можливості перейти на віддалену роботу.

Read more

Як перевірити документи на легальність?

Як самостійно перевірити документи для працевлаштування в Польщі?

Останнім часом частенько,  переглядаючи статті новин, що пов’язані з українцями в Польщі,  натрапляємо на новини про затримання громадян України на польському кордоні з фальшивими документами. Ситуація розповсюджена, і не є чимось новим та надзвичайним. Але це надихнуло нас написати статтю про те, як перевіряти документи аби не потрапити в ряди тих, кого обдурили.

Як перевірити роботодавця?

 На сторінці Головного статистичного управління у базі даних (REGON) без проблем можна перевірити роботодавця www.stat.gov.pl. Перевірте NIP і REGON компанії зазначеної в документах на сайті Державного судового реєстру. www.ekrs.ms.gov.pl

NIP — це польський ідентифікаційний номер платника податків, що складається з 10 цифр, одержуваний фізичними і юридичними особами.

REGON — 9-ти значний статистичний номер для юридичних осіб, які ведуть господарську діяльність на території Польщі.

Не менш корисний і Національний судовий реєстр. На сайті Реєстру в пошуку введіть назву зазначеної компанії і подивіться, чи збігається NIP і REGON із зазначеними в вашому документі. Також цю інформацію можна дізнатись за телефоном у самої компанії, зазначеної у запрошенні.

Легальність агенції праці можна перевірити за посиланням www.kraz.praca.gov.pl в Національному реєстрі агентств з працевлаштування. Адже незареєстрована агенція не має жодного права провадити посередницьку діяльність. Доступ до бази безкоштовний.

Як перевірити запрошення?

Шукаємо в запрошенні НіП та вводимо його в KRS, так ви отримаєте інформацію про те, коли була заснована фірма і хто засновник, юридичну адресу. Звертайте увагу, чи є електронний підпис в запрошенні на роботу від Urząd Pracy і як він виглядає. Часто шахраї надають не готове запрошення від Уженду, а заяву про намір його отримати, так званий «wniosek».

Варто пам’ятати, що Прикордонні служби «допомагають» українцям повернутись додому, саме через сумнівні запрошення. Тому перш, ніж виїхати за кордон варто перевірити фірму, в якій плануєте працювати.

Read more

Яку страхову компанію обрати для подачі документів на польську візу?

З 1 грудня 2020 року змінились вимоги до страхового поліса для іноземних громадян, які подають документи на національну польську візу. Про це йдеться на урядовому порталі gov.pl.

Відтепер медична страховка іноземця має відповідати таким критеріям:

 • мінімальна сума страхування життя складає 30 тисяч євро;
 • поліс є дійсним впродовж усього терміну перебування іноземця в Польщі;
 • поліс покриває всі витрати іноземця в Польщі, якщо йому знадобиться термінова медична допомога, термінова госпіталізація, термінове повернення на батьківщину через стан здоров’я, або ж якщо людина помре.

Зі свого боку страхова компанія зобов’язується покрити відповідному медичному закладу витрати, пов’язані із наданням допомоги застрахованій особі (на підставі виставленого рахунку). Крім того, фірма має забезпечити цілодобову роботу телефонної служби, яка приймає повідомлення про страхові випадки.

Додатково від таких компанії вимагають мати представництво у країнах ЄС чи у зоні вільної торгівлі EFTA. Якщо таких офісів немає, страховик повинен пройти аудит і щопівроку публікувати дані про суми надходжень та відшкодувань.

Таким чином, з початку грудня 2020 року змінився перелік страхових компаній, які можуть надати відповідні документи. Польське МЗС подало такий актуальний список страховиків, поліси яких прийматимуть під час подачі документів на візу в Польщу:

 • ОМЕГА
 • Провідна
 • ПЗУ Україна
 • Еталон
 • Універсальна (варіант PREMIUM)
 • Княжа Вієнна Іншуранс Груп (варіант PREMIUM)
 • АРКС
 • Європейське Туристичне Страхування
 • Гардіан
 • Євроінс Україна (варіант PREMIUM)
Read more

Причини відмови у видачі польської візи

Отримати відмову у видачі польської національної візи може кожен, хто на думку польського консульства, становить «загрозу громадському порядку, внутрішній безпеці чи громадському здоров’ю» країн Шенгенського договору. Якщо ж ви після подачі документів отримали у паспорті червоний штамп з незрозумілими символами, вам слід знати чому так могло статись.

Основні причини відмови в національній візі в Польщу:

Перевищений ліміт на фірмі – якщо, наприклад, фірма вказує, що у себе в штаті вона може працевлаштувати 50 осіб, а за фактом запрошує на роботу 200 чоловік, це може бути причиною відмови.

Заявник раніше працював по Польській візі не в Польщі – якщо у Вас була відкрита Польська віза, а Ви працювали не в Польщі – це буде видно по сплаті податків за Вас роботодавцем.

Страховий поліс не відповідає вимогам – пам’ятайте, що при покупці страхового полісу він повинен відповідати всім вимогам. Розглянемо детальніше усі пункти відмови:

1 — Ваші персональні дані знаходяться в списку іноземців, перебування яких небажано на території Польщі. Можливо у Вас були вже якісь проблеми, можливо не сплачені штрафи, і т.д.

2 — Ваші персональні дані були внесені в базу SIS, з метою заборони у в’їзді. Це означає, що раніше Ви порушили закони ЄС, через які Вас внесли в базу СІС.

3 — Ви не надали підтвердження про наявність достатнього фінансового забезпечення. Можуть отримати тільки ті, хто подається на короткострокову туристичну візу, але оскільки вже є безвіз, майже ніхто не отримує відмову з цього пункту.

4 — Ви не надали підтвердження про наявність чинного медичного страхування. Причина відмови говорить сама за себе, проблеми в страховці, вона не відповідає вимогам.

5 — Рішення про відмову обумовлено міркуванням оборони, державної безпеки та громадського порядку. Відмова по цьому пункту говорить про те, що консул підозрює Вас в порушенні громадського порядку.

6 — Ваш проїзний документ не відповідає вимогам в ст. 77 абз 5 Закон про іноземців.

7 — У поданій анкеті про видачу національної візи Ви подали неправдиві персональні дані / підроблену інформація або долучили документ який містить таку інформацію. Відмова по 7 пункту, в основному, означає, що до анкети був доданий документ, найчастіше це запрошення — підроблене.

8 — У поданій анкеті про видачу національної візи Ви подали неправдиву інформацію або приховали правдиву інформацію або підробили документ з метою використання його як автентичний або використовували такий документ. Пункт 8 однаковий в 7 пунктом, підробка документів.

9 — Ви не довели мети або умов запланованого перебування. Це один з найпоширеніших пунктів у відмові. Так як це, простіше кажучи, відмова без причини. У цьому пункті говориться, що консул не побачив мету візиту або йому не достатньо документів спрямованих від заявника. В основному, такі відмови ставлять через статистику, так як всі підряд не можуть отримувати візи, повинні бути відмови.

10 — Існують обгрунтовані сумніви з Вашого наміру покинути територію Польщі перед закінченням терміну візи. Відмова по 10 пункту, в основному, означає, що у Вас раніше були випадки, коли Ви не виїжджали вчасно.

11 — Існують обгрунтовані сумніви, щодо Вашої декларованої мети візиту на території Республіки Польща, з огляду на можливі докази або об’єктивні обставини, які вказують на те що мета перебування може відрізнятися від задекларованої. Простіше кажучи, 11 пункт — це відмова через те, що у Вас була раніше Польська віза, по якій Ви не працювали в Польщі. Консул може це перевірити таким чином: немає сплати податків, роботодавець який видавав запрошення вказав що Ви до нього на роботу не приїхали, а інший роботодавець не оформив Вас на роботу.

⠀При відмові в робочій візі в Польщу є два варіанти розвитку подій: подати на апеляцію і повторно подати на робочу візу.

Основний варіант — це апеляція. Якщо Ви отримали відмову без причини, або, наприклад, з причини страховки, рекомендуємо подавати на апеляцію. Це безкоштовно, реєструватися не потрібно, необхідно прийти в консульство, в порядку живої черги і подати документи. Апеляцію можна подавати протягом 14 днів з моменту отримання документів на руки.

Для подачі на апеляцію необхідно з собою мати виправлені документи, в залежності від причини відмови. Якщо відмова через страховку, необхідно придбати нову страховку і принести в консульство. Якщо відмова без причини (немає підстав для відкриття візи), можете з собою принести лист підтвердження від роботодавця. Де роботодавець у вільній формі, на ім’я консула пише заяву, де просить його переглянути рішення в позитивну сторону. Заява в довільній формі польською мовою,  з печаткою і підписом директора фірми. Крім документів, які Ви будете додавати до заяви, необхідно написати заяву на ім’я консула у вільній формі.

Read more

Як заповнити і подати декларацію PIT-37?

Заповнити декларацію PIT-37 насправді нескладно. Достатньо покроково заповнювати усі необхідні поля в уже готовому бланку. Заповнити і подати декларацію PIT-37 можна декількома способами:

 • Заповнити звичайну паперову декларацію і віднести її безпосередньо в податкове управління за місцем проживання.
 • Надіслати заповнену декларацію в поштовому відділенні Пошти Польської (зауважте: при відправленні заказним листом, днем подачі декларації буде вважатись день її відправлення поштою; при відправленні звичайним листом, днем подачі буде день отримання декларації податковим управлінням).
 • Заповнити онлайн декларацію, за допомогою спеціальної програми і відправити за допомогою мережі Інтернет.
 • В найближчому консульстві Польщі на території країни перебування.

Найзручнішим звісно ж є варіант подання декларації через Інтернет. Дана опція стала можливою в Польщі ще з 2015 року і набула великої популярності. Такий спосіб подачі декларації є швидким і зручним та виключає необхідність витрачати додатковий час на похід в податкове управління чи у поштове відділення. Ще одним великим плюсом заповнення декларації через Інтернет є те, що спеціальна програма самостійно робить усі необхідні розрахунки, мінімізуючи можливість будь-якої помилки.

Для того, аби заповнити та подати декларацію PIT в електронному вигляді через інтернет, для початку необхідно завантажити спеціальну програму – вона є абсолютно безкоштовною. Завантажити програму можна на офіційному сайті податкової служби Польщі. Офіційною програмою для заповнення і подачі декларацій є e-Deklaracje. Окрім того, існує багато різноманітних аналогів, таких як PIT Format чи PIT Pro. Одним з найпопулярніших в Польщі сайтів для заповнення декларацій онлайн є також сайт ePity.

Перш ніж подати заповнену декларацію в податкове управління в Польщі, спочатку необхідно правильно розрахувати свій податок. Якщо ви робите розрахунок самостійно, в бланку, де ви заповнюєте декларацію, вже надано вам підказки стосовно того, як правильно вирахувати податок. До того ж, більшість даних ви просто перенесете з PIT-11, яку вам надішле заздалегідь роботодавець.

Якою є ставка податку PIT в Польщі?

Ставка податку PIT в Польщі стосується всіх податкових резидентів (як громадян Польщі, так і іноземців, що проживають і отримують дохід тут більше ніж 183 дні на рік). Якщо ваш сумарний дохід за рік складає до 85 528 злотих (з вирахуванням суми, що зменшує податок), то такий дохід обкладається податком у розмірі 18%. Якщо ваш сумарний дохід за рік перевищує 85 528, то такий дохід обкладається податком у розмірі 32%.

Існує також поняття неоподатковуваного річного доходу (kwota wolna od podatku). Це певна сума від річного доходу фізичних осіб, що працюють в Польщі, яка не підлягає оподаткуванню. З 1 січня 2018 року неоподатковуваний річний дохід виглядає наступним чином:

 • до 8 000 злотих – неоподатковуваний дохід 8 000 злотих
 • до 13 000 злотих – неоподатковуваний дохід 8 000 злотих
 • до 85 528 злотих – неоподатковуваний дохід 3 091 злотих

⠀Якщо ваш сумарний річний дохід складає до 8 тисяч злотих – ваш податок складатиме 0%, якщо до 13 тисяч – 8 тисяч із них оподаткуванню не підлягають, якщо протягом року ваш дохід складає до 85 528 злотих, ви не будете сплачувати податок за 3 091 злотих.

Які відрахування із зарплати робить роботодавець в Польщі?

Протягом року роботодавець в Польщі вже робить відрахування від вашої заробітної плати. Усі ці відрахування повинні бути вказані в декларації PIT-11, яку роботодавець зобов’язаний надіслати своєму працівнику до кінця лютого кожного року. Кожного місяця роботодавець сплачує за працівника наступні кошти:

 • пенсійне страхування – 9,76 % від з/п брутто;
 • страхування від нещасних випадків – 1,8% від з/п брутто;
 • рентне страхування (на випадок пенсії по інвалідності) – 6,5% від з/п брутто;
 • страховий внесок у Фонд зайнятості (FP) – 2,45% від з/п брутто;
 • страховий внесок у Фонд гарантування винагород працівникам (FGŚP) – 0,1% від з/п брутто.
Read more

Що необхідно знати про PIT-11 та PIT-37?

Працюючи в Польщі, в першу чергу, необхідно знати, що податки тут повинні сплачувати не лише громадяни Польщі, а й іноземці, які отримують доходи на території цієї країни.

PIT (від англ. Personal Income Tax) – це податок на доходи фізичних осіб в Польщі, який сплачує кожна особа, яка отримує доходи в Польщі, незалежно від того, чи є вона громадянином цієї країни. Згідно з польським законодавством, з 1 лютого до 30 квітня кожного року працівник, який отримував доходи в Польщі протягом попереднього року, обов’язково повинен подати в податкове управління (US – Urząd Skarbowy) спеціальний розрахунок про доходи – податкову декларацію PIT.

Крайнім терміном подачі декларації є 30 квітня. Розглянемо що таке PIT-11 та PIT-37.

PIT-11 – це документ, який отримує кожен легально працевлаштований працівник в Польщі від свого роботодавця. Роботодавець зобов’язаний надіслати своєму працівнику PIT-11 до кінця лютого. В PIT-11 містяться всі дані про доходи працівника, які він отримав протягом минулого року, працюючи на даного роботодавця, а також інформація про вже виплачені відрахування з заробітної плати авансові платежі податку на прибуток, соціальне і медичне страхування. Отож, PIT-11 включає в себе наступну інформацію:

 • Дохід працівника (przychód) – сума заробітної плати працівника.
 • Витрати (koszty uzyskania przychodów).
 • Прибуток – це та сума коштів, яку власне здобув працівник. Прибуток розраховується за принципом дохід мінус витрати.
 • Авансові платежі, сплачені роботодавцем.
 • Відрахування на соціальне страхування.
 • Відрахування на медичне страхування.

Зверніть увагу! Якщо протягом року ви працювали у різних роботодавців, ви отримаєте PIT-11 від кожного роботодавця окремо.

PIT-37 – це власне і є та податкова декларація про доходи, яку ви повинні заповнити і подати в податкове управління (Urząd Skarbowy) в Польщі. PIT-37 заповнюється на основі отриманого від роботодавця документу PIT-11. Подати заповнену декларацію про доходи за минулий рік необхідно до 30 квітня наступного року. Наприклад, декларацію  про доходи PIT-37 за 2020 рік слід подати до 30 квітня 2021 року.

⠀Декларація PIT-37 заповнюється всіма особами, які протягом певного часу у минулому році працювали в Польщі за трудовим договором (umowa o pracę) або за цивільно-правовими договорами (umowa zlecenia, umowa o dzieło) і не займалися підприємницькою діяльністю.

Зверніть увагу! Ви повинні заповнити до 30 квітня лише одну декларацію PIT-37, навіть якщо протягом року працювали у різних роботодавців і отримали декілька PIT-11 (від кожного роботодавця окремо).

Read more

Що таке pesel та для чого він потрібен?

Кожен українець, що перебуває на території Польщі понад 30 днів, має можливість отримати номер PESEL.

PESEL – ідентифікаційний номер осіб, проживаючих в Польщі. Складається з 11 цифр. В Польщі цей код використовують майже у всіх сферах життя держави, зокрема при:

 • оформленні офіційних документів;
 • подачі документів на навчання, наприклад, до вишів;
 • оформленні соціального чи медичного страхування;
 • пошуку роботи через агентства з працевлаштування, які часто не можуть внести іноземця у базу без цього номера;
 • реєстрації приватним підприємцем чи відкритті власної фірми.

Як отримати PESEL?

Щоб отримати реєстраційний номер, необхідно відповідати хоча б одній вимозі:

 • мати договір оренди житла терміном від трьох місяців;
 • наявність родича в Польщі з ПМП;
 • дозвіл на проживання в країні (ПМП, ВНП);
 • документ про присвоєння статусу біженця.

Головна умова – наявність тимчасової або постійної прописки. Якщо іноземець оформив прописку в Польщі, то PESEL йому видають автоматично. В такому випадку не потрібно подавати довідки або писати заяву, дізнатися свій ідентифікаційний номер можна в Ужонді. Довідка коштуватиме близько 20 злотих. Громадянам, які мають реєстрацію в Польщі, але так і не отримали PESEL, потрібно звернутися за місцем оформлення прописки.

⠀Якщо прописки немає, але код потрібен, законодавство Польщі передбачає оформлення коду в ручному режимі з одночасною реєстрацією за місцем проживання. У разі, якщо прописку оформити Ви не можете, оскільки орендодавець проти цього, але потрібно код для якоїсь конкретної організації або держструктури, слід звернутися до відділу обліку населення (на польському його назва звучить як Urząd, Ужонд) з такими документами:

 • Закордонний паспорт.
 • Документ, на основі якого здійснюється легальне проживання (договір оренди, купівлі-продажу житла).
 • Медична страховка / поліс соціального страхування.
 • Заповнений спеціалізований бланк.

Також можна подати документи на PESEL через довірену особу. Для цього довірена особа повинна докласти до документів нотаріально завірене доручення і сплатити так званий гербовий збір. Він становить від 17 до 20 злотих. Іноземцям без прописки слід приділити увагу правовому обгрунтуванню. З 2015 року в Польщі діє законодавство, яке передбачає необхідність вказувати його для отримання реєстраційного номера. Причини, які можна вписати:

 • наявність постійного місця проживання в Польщі;
 • дозвіл резиденту ЄС довгостроково перебувати в Польщі;
 • статус біженця;
 • гуманітарні причини;
 • для реєстрації бізнесу в Польщі.
Read more