fbpx

Блог

Все, що потрібно знати про громадський транспорт у Польщі

Пишемо цю статтю у першу чергу для наших заробітчан, також буде корисно для студентів та відвідувачів Польщі. Поїхали!

Система міського громадського транспорту Польщі досить розвинена. Великі міста розділені на спеціальні транспортні зони. В Інтернеті є карти цих зон. На них позначені напрямки руху та види транспорту, які дозволяють доїхати у потрібне місце.

Які ж є види транспорту?
– метрополітен – є тільки у столиці Польщі – Варшаві. Є дві лінії: з південної частини міста в північну та з північної в західну. Час роботи метрополітену – з 5:00 до 0:00. У п’ятницю, суботу та неділю метрополітен працює довше – до 2:30.

– метротрам – цей вид транспорту являє собою щось середнє між метрополітеном і трамваєм. Є наземні та підземні маршрути. Рух – швидкісний. Метротрам є у Познані, Кракові.

– автобуси, трамваї – є майже в кожному населеному пункті країни. Тролейбуси зустрічаються набагато рідше. Їх можна побачити в Любліні, Тихи, Гдині.

– залізничий транспорт – залізничний рух у Польщі добре розвинений. Є міжнародні, міжміські та навіть міські поїзди (звичайні та швидкісні).

– таксі – якщо потрібно терміново їхати, а автобуса або тролейбуса немає, можна скористатися послугами таксі. Приватні перевезення не мають чітких тарифів, тому про ціну потрібно домовлятися з водієм.

В Польщі немає кондукторів, у яких ви зможете купити проїзний квиток. У вас є кілька варіантів, як ви зможете це зробити:

– купити квиток в мобільних додатках;
– купити квиток в кіоску або в автоматі на зупинці;
– купити квиток у водія, але варто пам’ятати, що у водія ви не зможете розплатитися кредитною карткою.

Важливо пам’ятати, що квитки потрібно компостувати. Якщо ви купили квиток і не прокомпостували його, він вважається не дійсним. Переконати контролера в тому, що ви не знали або просто забули, буде вкрай важко.

Існує декілька видів квитків:

  • зі стандартним тарифом;
  • з пільговим тарифом;
  • прив’язані до певної зони;
  • одноразові або проїзні.

Стандартні квитки купують більшість громадян. Пільгові призначені для певних категорій населення, позначених законом (інвалідів, студентів та ін.). У кожному місті є свій перелік пільговиків. Ціна пільгового проїзду становить 50% від звичайного. Варто зауважити, що туристи не відносяться до категорії пільговиків.

Крім того, квитки класифікуються в залежності від транспортної зони, до якої вони прив’язані. Ще існує поділ за термінами дії. Є талони, які потрібно використовувати протягом 20, 75, 90 хвилин, доби і т. д. Квитки вихідного дня дозволяють переміщення з вечора п’ятниці до ранку понеділка.

Після того, як ви прокомпостували квиток, із зазначеним часом дії, ви можете робити пересадки і перебувати в цьому автобусі, або ж трамваї з урахуванням цього часу. Якщо ж ми говоримо про одноразові квитки, то ви можете перебувати тільки в автобусі і трамваї, в якому ви прокомпостували цей квиток

Якщо ви часто користуєтеся громадським транспортом в конкретному місті, то гарною альтернативою для вас стане покупка місячного проїзного квитка. Купівля такого квитка буде явно економнішою, ніж купувати квитки кожен день.

В Польщі міський транспорт ходить за розкладом. Звичайно, бувають запізнення, але частіше за все вони обумовлені якимись пробками або подіями на дорогах. Ознайомитися з розкладом ви можете на зупинках або в інтернеті. Міський транспорт в Польщі досить простий і інтуїтивно зрозумілий, розібратися в ньому вам не складе ніяких труднощів.

Людину, яка намагається проїхати в міському або приміському транспорті безкоштовно, очікує штраф. Його величину кожна транспортна компанія встановлює окремо. Як правило, він в 38 разів більше ціни 90-хвилинного проїзного в обидві зони. Наприклад, у Варшаві безбілетників штрафують на 270 злотих.

Оплата штрафу відразу ж, на місці, зменшує його розмір в два рази. Якщо заплатити його протягом тижня, то він зменшиться до 190 злотих. Оплата проводиться або на місці, або в банку. Безбілетникам видається спеціальний чек для оплати. Важливо знати, що не всі банки приймають платіж, тому уточнювати це питання потрібно заздалегідь. Деякі банки беруть комісію за свої послуги.

⠀Що буде, якщо ухилитися від оплати штрафу?

Усі транспортні компанії є комерційними організаціями, тому вони мають право застосовувати до боржників різні заходи впливу, наприклад, судові позови. Злісні боржники можуть навіть отримати заборону на в’їзд у Польську Республіку та інші країни Шенгенської зони. У деяких випадках про боржника можуть забути, але ризикувати, розраховуючи на сприятливий результат, не варто.

Корисні програми: де подивитися розклад і скласти маршрут

Jakdojade – зібрані всі графіки і маршрути руху автобусів, трамваїв, метро і електричок в великих мiстах країни.

mоBILET – дозволяє купити квиток за допомогою мобільного пристрою, підключеного до Інтернету. Роздруковувати проїзний не треба, контролер перевірить його за допомогою спеціального електронного пристрою.

SkyCash– потрібно встановити на мобільний пристрій, підключити кредитну карту, шо дозволить миттєво купувати квитки не тільки на міський транспорт. Краще платити карткою безпосередньо, щоб уникнути оплати додаткового комісійного збору.

*Подивитися маршрути руху міського транспорту Ви зможете на офіційних сайтах перевізників в різних мiстах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *