Карта побиту при працевлаштуванні в Польщі

Що таке карта побиту та як її отримати на підставі працевлаштування в Польщі?

Карти побиту бувають двох видів:

Карта тимчасового побиту – це документ, який підтверджує легальність вашого перебування. Вона носить тимчасовий характер і видається на якийсь конкретно визначений строк (на 1 рік, буває і на 1,5-2 роки).

Карта постійного побиту – це документ, який підтверджує, що Польща є вашим постійним місцем проживання. Тобто цією картою підтверджується, що людина постійно (не тимчасово) проживає на території Республіки Польша. Цей документ видається на 10 років (як і всі документи євро зразка, які містять фото), після чого подається заява на його продовження.

Карта побиту є бажаним документом для багатьох іноземців, які живуть у Польщі або планують переїхати туди. На сьогодні найбільш популярна й проста — це офіційне працевлаштування в Польщі.

Порядок оформлення КП для українців, росіян, білорусів та інших іноземців завжди однаковий. Він передбачає звернення у відділ у справах іноземців у воєводському управлінні за місцем проживання кандидата.
При такому зверненні іноземному громадянину необхідно подавати пакет документів, що включає в себе:

✔️анкету-внесек, форма якої буде залежати від запитуваної ПНП:
✔️4 фото стандартного розміру 35 х 45 мм;
✔️оригінал і копії дійсного закордонного паспорта;
✔️документ, що підтверджує наявність підстав для оформлення картки (н-д, Карта поляка, свідоцтво про шлюб з поляком, документ, що підтверджує прийняття до вишу) – в кожному разі такий документ буде відрізнятися;
✔️тимчасова реєстрація – при оформленні Karty czasowego pobytu, оскільки адреса зазначається на звороті документа;
✔️документ, що підтверджує наявність місця проживання (у певних випадках) договір оренди житла, договір купівлі-продажу квартири і тд;
✔️медична страховка (у певних випадках), у тому числі поліс, оформлений за межами Польщі;
✔️документи, що підтверджують наявність коштів для існування: це може бути довідка з банку. КП також може бути видана на підставі довідки про доходи, виданої у податковому відомстві або довідки про зарплату за місцем роботи;
✔️квитанція про сплату гербового збору.

Чи потрібно міняти карту побиту при зміні роботи?

Попередня карта видавалася на підставі конкретного робочого місця. Що б не було підставою для дозволу на перебування і роботу – заява про намір працевлаштувати, дозвіл на роботу, а також трудовий контракт – всі ці документи втрачають актуальність при звільненні. Отже, зникають і підстави.

Якщо не вживати ніяких заходів, карта може бути визнана недійсною (анульована). Для зміни роботи по Карті Побиту необхідно надати нові документи в уженд Воєводства.

Законом встановлені точні терміни, протягом яких потрібно вирішити питання:
1) Повідомити про втрату роботи необхідно протягом 15 днів з моменту звільнення.
2) Після цього буде ще 30 днів на пошук нової роботи і надання документів в уженд.

Детальніше процес зміни місця роботи з Картою Часового Побиту описаний нижче.

Зміна роботодавця з Картою Побиту не така вже й складна. Головне знати принцип: змінили роботу – повідомили в уженд – подали в уженд документи – отримали нову карту.

Однак в деталях процедура може відрізнятися, і досить значно. Від самого працівника далі залежить небагато, але стан ринку праці в конкретний момент, спеціалізація іноземця, внутрішні правила Воєводства і ще велика кількість нюансів можуть призвести до того, що ситуація буде розвиватися за такими сценаріями:

– Заміна пластика (видається нова карта без проходження процедур перевірки): робиться швидко, протягом декількох днів / тижнів.
– Оформлення всього процесу отримання виду на проживання (Карти Побиту) заново: доведеться знову пройти весь період розгляду, що довго і без гарантованого результату.
– В заміні не буде потреби.

На пошук роботи й отримання підписаної умови з наступним працедавцем та інших необхідних документів для дозволу на перебування іноземцю надається 30 днів часу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.